Jak vyhledávat v katalogu

 NÁVOD PRÁCE S ON-LINE KATALOGEM

VYHLEDÁVÁNÍ V KATALOGU:

1. Vyhledávání probíhá současně ve všech fondech knihovny. V horním políčku je uvedeno „Vyhledávat ve fondu knihovny“. Čtenář si sám může nastavit fond, z kterého chce vyhledávat. Kliknutím na šipku se rozbalí nabídka, výběr se potvrdí kliknutím myši.

2. Vyhledávat můžete podle:

„jméno autora“

„název díla“ nebo

„klíčové slovo“

Stačí vyplnit příslušné políčko a potvrdit myší na ikoně „hledej“.

3. Zobrazí se výsledky vyhledávání. Název díla je aktivní odkaz a kliknutím na něj se zobrazí katalogizační lístek. Pod katalogizačním lístkem obsahujícím základní informace o knize je umístěna tabulka s údaji o exemplářích.

Označení PREZENČNĚ uvádí, že kniha se nepůjčuje a je určena pouze ke studiu ve studovně. ABSENČNĚ znamená, že knihu lze zapůjčit domů. Pokud je v políčku “absenčně“ 0, kniha je rozpůjčena a není tedy momentálně k dispozici. Zájemce si může zažádat o rezervaci.

4. Na začátku vyhledávání je možno nastavit si vyhledávání pomocí kombinovaného dotazu. Tento umožňuje bohatší možnosti vyhledávání.

REZERVACE TITULU:

1. Pokud máte zájem o publikaci, kterou knihovna vlastní, ale není momentálně k dispozici, můžete zažádat o její rezervaci.

2. Vyhledáte požadovaný titul podle výše uvedeného návodu a otevřete si katalogizační lístek kliknutím na název díla.

3. Ve spodní části je umístěna ikona „rezervuj“. Kliknutím se rozbalí formulář, do kterého vyplníte číslo Vaší průkazky (pětičíslí uváděné bez mezery) a PIN, kterým je datum Vašeho narození v pořadí rok-měsíc-den, např. 790615.

4. Potvrzením se kniha zarezervuje na Vaše konto. V okamžiku jejího navrácení bude kniha zablokována pro Vás. Pokud máte elektronickou e-mailovou adresu, kterou jste uvedl knihovnici, bude Vám zaslán e-mail o připravené rezervaci.

POZOR: je-li kniha na skladu k dispozici, systém její rezervaci neumožní.


„Kdyby se mužům dostávalo manželek, jakých si zasluhují, měli by zatraceně těžký život.“ Oscar Wilde